Güncel

18 MAYIS | “Mayıs şehitlerine sözümüzdür: Bu topraklara halkların baharı gelecek”

HDP, "Kaypakkaya'nın, Haki Karer'in, Dörtler'in, Denizlerin, Sinan Cemgillerin devrimci ruhu bizi mücadeleyi yükseltmeye, bu karanlık gidişatı durdurmaya çağırıyor" dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu, Mayıs ayında ölümsüzleşen  komünist önderler İbrahim Kaypakkaya, Haki Karer, Dörtler, Nurhak şehitlerini andı.

Yazılı açıklama yapan HDP, “18 Mayıs 1973’te ser verip sır vermediği, devrim ve özgürlük idealinden geri adım atmadığı için işkencede katledilen Kaypakkaya’nın duruşu ve mücadelesi, özgürlük ve eşitlik uğruna bedel ödeyen herkese bugün de rehberlik etmektedir. Kaypakkaya’yı işkencede katleden zihniyet, bugün de halklara savaşı, açlığı, yoksulluğu bir kader gibi dayatmaya ve bunun üzerinden iktidarlarını daim kılmaya çalışmaktadır” diye belirtti.

Faşist Türk devletinin en çok halkların özgür ve eşit bir gelecek yaratmak için yürüttükleri ortak mücadelesinden korktuğunu kaydeden HDP, “Haki Karer’in 18 Mayıs 1977’de bir komployla katledilmesiyle, Türkiye devrimci hareketi ile Kürt halkının özgürlük ve eşitlik mücadelesinin ortaklaşması engellenmek istenmiştir” diye kaydedildi.

Kürt ve Türk halkının eşitliğini ve kardeşliğini haykırırken darağacına yürüyen Deniz, Yusuf ve Hüseyin’in 12 Eylül vahşetine karşı Diyarbakır zindanında özgürlük için meşaleye dönüşen ve tarihe Dörtler olarak geçen Ferhat Kurtay, Mahmut Zengin, Eşref Anyık ve Necmi Öner ile özgürlük uğruna toprağa düşen yüzlerce devrimcinin Mayıs ayında ölümsüzleştiği ifade edilen açıklamada, “Mayıs ayı, özgürlük mücadelesinde yeri doldurulamayacak büyük kayıpların yaşandığı, ama aynı zamanda eşsiz bir mücadelenin de miras olarak bırakıldığı tarihsel bir öneme sahiptir” denildi.

Faşist saldırılara karşı direnişin de devam ettiği vurgulanan açıklamada, “Bu baskı ve zulüm bugün AKP iktidarı eliyle kesintisiz bir şekilde sürdürülmektedir. Ancak siyasetçileri rehin alarak, halk iradesine kayyum atayarak ve tasfiye politikalarından medet umarak sonuç almaya çalışanlar dün de başaramadı bugün ve yarın da başaramayacak” diye kaydetti.

HDP Merkez Yürütme Kurulu, “Kaypakkaya’nın, Haki Karer’in, Dörtler’in, Denizlerin, Sinan Cemgillerin devrimci ruhu bizi mücadeleyi yükseltmeye, bu karanlık gidişatı durdurmaya çağırıyor. Onların mirasına ve ideallerine sahip çıkmanın yolu, mücadeleyi büyütmek ve demokrasiye, özgürlüğe, eşitliğe ulaşmaktır. Mayıs ayında yaşamlarını yitirenler başta olmak üzere, halkların eşitliği ve özgürlüğü için mücadele eden, bu uğurda hayatını yitiren her bir insanı saygı ve minnetle anıyor, hayallerini gerçekleştirme sözümüzü yineliyoruz” ifadelerini kullandı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu